Tlačová správa – Deň rodiny 2013

od autora: | 7. mája 2013

B. BYSTRICA: Deň rodiny má pripomenúť jej hodnotu

Banská Bystrica 6. mája (TASR) – Pripomenúť význam rodiny, „najväčšej hodnoty, ktorú môžu dať rodičia svojim deťom,“ je podľa slov riaditeľa Diecézneho centra pre rodinu v Banskej Bystrici Mareka Iskru zmyslom Dňa rodiny 2013. V meste pod Urpínom sa uskutoční od 17. do 19. mája. „Do tejto hodnoty treba dostatočne investovať čas, možno aj sily a prostriedky,“ konštatoval Iskra na dnešnej tlačovej konferencii v Banskej Bystrici.

Podujatie organizuje Diecézne pastoračné centrum pre rodinu Banskobystrickej diecézy v spolupráci s mestom Banská Bystrica a za účasti mnohých občianskych združení, organizácií a dobrovoľníkov. Začne sa v piatok 17. mája duchovnými aktivitami – bohoslužbami a modlitbami banskobystrických cirkví za rodiny. V katolíckej katedrále sv. Františka Xaverského bude svätá omša za rodiny celebrovaná banskobystrickým diecéznym biskupom Mariánom Chovancom.
V sobotu 18. mája budú mať dospelí členovia rodín príležitosť na radnici zistiť, „Ako si „upiecť“ šťastnú rodinu“. „Budeme hľadať recept na šťastnú rodinu. Budeme sa rozprávať s rôznymi manželskými pármi, ktoré prijali naše pozvanie a povedali: Áno, môžeme povedať niečo z toho, čo my považujeme za dôležité v našej rodine,“ vysvetlila spoluorganizátorka Renáta Sochorová. Dopoludnia budú účastníci „hľadať prísady“ šťastného manželstva, popoludní spokojnej rodiny.
Paralelne s programom pre dospelých sú pre deti v Diecéznom pastoračnom centre Jána Pavla II. pripravené tvorivé dielne, herňa a klub spoločenských hier. Na záver sa stretnú celé rodiny v radnici na spoločnej rodinnej „párty“.
Nedeľu 19. mája budú môcť aktívne stráviť všetky generácie banskobystrických rodín v parku pod Pamätníkom SNP pri hľadaní „receptu“ na šťastnú rodinu. Organizátori sa budú venovať návštevníkom pri zábavných a športových hrách, tvorivých dielňach, výtvarných súťažiach, kvízoch a ďalších aktivitách. Zároveň budú prezentovať svoju činnosť prorodinné organizácie a občianske združenia. Pripravené sú napríklad lesná pedagogika (približovanie dreva pomocou celej rodiny), skauti (uzlovanie a šifrovanie), gymnastika (testovanie fyzickej zdatnosti a obratnosti rodičov a detí) či Envirofuture (triedenie odpadov pre deti aj rodičov).
Nedeľu spestria aj vystúpenia folklórnych súborov Dratvárik a Prvosienka. Hrať bude Swingový orchester Základnej umeleckej školy Jána Cikkera a kapela Garden rockové skladby 80. rokov. Pripravený je aj poprockový program dorasteneckého zboru Fusion a pre najmenších zas vystúpenie súkromného detského centra Hugo.
„Podľa štatistík Európska únia (EÚ) dnes čelí jednému veľkému tlaku. Každých 30 sekúnd je v EÚ jeden rozvod,“ pokračoval Iskra. Tento ročník je podľa neho výnimočný predovšetkým množstvom zapojených dobrovoľníkov – vyše 450. Pre diecézne centrum ide o piaty ročník podujatia, pre všetkých Banskobystričanov sa koná tretíkrát v spolupráci s mestom.
Deň rodiny je občianske podujatie iniciované Organizáciou spojených národov a slávi sa v mnohých krajinách sveta. Na Slovensku sa uskutoční vo viac ako 20 mestách a obciach. Hlavnou myšlienkou je: „aby deti otcov mali, aby mali mamy“ s podtitulom „príď to povedať nahlas“.

UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam.